Perşembe, Temmuz 25, 2024

Payas Kalesi Hatay

Payas Kalesi Hakkında Bilgiler Hatay İskenderun

Payas Kalesi, aynı adla anılan Payas ilçesi sınırları içindedir. Yerleşimin neredeyse insanlık tarihi kadar eski çağlara dayanan Payas, Hayat’ın bir ilçesidir. Payas, İskenderun Körfezi kıyısında olup Dörtyol ve İskenderun ilçeleri arasında bulunmaktadır. Payas’ta Bizans’tan sonrasında birçok uygarlık hüküm sürmüştür. En son Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi sırasında ilçe Osmanlı egemenliğine girmiştir. Osmanlı döneminde buranın hac yolu üzerinde olması, Osmanlı’nın buraya öte yandan bir önem göstermesine neden olmuştur.

Bu önemle birlikte Payas’taki eski kale tamamen yıkılmış ve yeniden Osmanlılar tarafından yapılmıştır. 1567-1571 tarihleri arasında yapımı tamamlanan Payas Kalesi bu şekilde günümüzdeki haline kavuşmuştur. Cami, Hamam ve imaret ise kalenin yapımından sonrasında tamamlanmıştır. Kale Payas ilçesinin en dikkate değer tarihi eserlerinden biri olup Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’nin güneyinde kalmaktadır. Kale dört köşeden ve toplamda sekiz tane kuleden oluşmaktadır.

Payas Kalesi’ne bu kadar önem gösterilmesinin altında hac yolunun buradan geçmesinin yanı sıra Osmanlı Devleti tüm doğu seferlerinde Payas limanını lojistik ikmal üssü olarak kullanılması da yatmaktadır. Hatta bölgeyi en son 4.Murat ünlü Bağdat seferinde sırasında tüm lojistik ikmalleri için kullanmıştır. Payas, kalesi, kervansarayı ve limanıyla tüm gelişmelerden ötürü uzun bir dönem önemini korumaya devam etmiştir. Bağdat Seferi sonrasındasında da Osmanlı Devleti bu bölgede büyük bir sefer gerçekleştirmemiştir.

Hatay İskenderun bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Payas Kalesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR