Perşembe, Temmuz 25, 2024

Zeus Altarı Çanakkale

Zeus Altarı Hakkında Bilgiler Çanakkale Ayvacık / Küçükkuyu

Çanakkale’nin yemyeşil zeytin ve çam ağaçlarıyla bezeli Kaz Dağları’nın eteklerinde kurulmuş Ayvaçık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesi Adatepe Köyü sınırları içinde yer alır, Zeus Altarı. Adatepe Köyü’nün denize bakan yamacındaki Zeus Altarı (sunak) hakkında ilginç bir de efsane anlatıla gelmiştir. Zeus Altarı’na yürüyerek çıkabileceğiniz tepeye ulaşırken etrafta bulunan zeytin ağaçlarının yerini çam ağaçlarının aldığını görebilirsiniz.

Zeus Altarı’nın bulunduğu tepeye ulaştığınızda Edremit’e tepeden bakarken ayaklarınızın altına serilmiş harika manzara nefesinizi kesecek kadar güzel. Aslında Zeus Altarı olarak bilinen yer zamanında kaya kütlesinin oyulması ile birlikte oluşturulmuştur ve bu kaya kütlesine oyularak oluşturulmuş basamakları tırmanarak çıkılmaktadır. Zeus mağarası olarak bilinen sarnıcın yanında Çanakkale savaşında katılan Erdem Dede’nin yatırı da bulunmaktadır.

Günümüzde hala Zeus Altarı ve çevresi kutsal olarak anılmaktadır. Efsaneye göre de; Zeus, Hera’yı ilk kez burada görmüş ve gördüğü anda da aşık olmuş. Yolunuz düşer de bir gün İda Dağı’nın tepesine, Zeus Altarı’na çıkarsanız bilin ki elinizi uzatsanız gökyüzüne değecekmiş gibi hissedersiniz kendinizi. Edremit Körfezi ve Midilli Adası tüm görkemiyle ve bir o kadar da sessiz mütevazılığı ile birlikte karşınızdadır. Zeus ile birlikte Hera’nın Troya Savaşları’nı izlediği tepede şimdi siz durmaktasınızdır ve duyduğunuz tek şey kuşların kanat sesleridir.

Zeus Altarı, onlarca efsaneye ev sahibi olmuş İda Dağı’nda görenleri kendine aşık eden yerlerden belki de en güzeli.

Çanakkale Ayvacık / Küçükkuyu bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Zeus Altarı

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikHotel Samm Bistro Spa
Sonraki İçerikAla Restaurant Ortaköy
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR