Pazar, Nisan 21, 2024

Horma Kanyonu Kastamonu

Horma Kanyonu Hakkında Bilgiler Kastamonu Pınarbaşı

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde yer alan Horma Kanyonu, ilçe merkezine 5 km mesafede bulunuyor. Sahip olduğu doğal zenginlikleri ile birlikte Batı Karadeniz’in görülmesi gereken yerlerinden biri olan Horma Kanyonu, son zamanlarda Pınarbaşı’ndaki turizmi de büyük ölçüde canlandırdı diyebiliriz. Horma Kanyonu, özel olarak planlanmış doğal yürüyüş alanlarına ve dinlenme noktalarına ev sahipliği yapıyor. Hatta bu yürüyüş alanlarından biri için Ilıca Şelalesi’ne kadar 7 km’lik bir yol güzergahı planlanmış.

Kanyonun içinden Zara ismiyle anılan bir çay geçiyor. Bu çay, en son olarak alt bölümündeki Ilıca Şelalesi’nden çıkıyor. Batı Karadeniz’in tüm güzelliklerini gözler önüne seren Horma Kanyonu, trekking için çok elverişli bir yapıya sahip. Bunun yanı sıra kanyon, doğa fotoğrafçılığı için de bulunmaz bir yer. Hiçbir şey yapmasanız bile, oturup kanyonu izlemek bile bambaşka bir keyif veriyor insana. Horma Kanyonu’nun merdiven basamaklı kayalarına baktığımızda, zamanında kanyon suyunun çok yüksek bir konumda olduğunu da anlayabiliyoruz.

Horma Kanyonu, etkileyici dev taş kazanları ile birlikte de dikkat çekiyor. Ancak Horma’nın fazlasıyla tehlikeli bir kanyon olduğunu da belirtmekte yarar var. Günümüzde ailelerin rahatlıkla yürüyebileceği platformlar mevcut olmakla birlikte, eğer kanyonu baştanbaşa geçmeyi planlıyorsanız, yerel bir rehberden yardım almanız gerektiğini söyleyelim. Sırf bu büyüleyici doğa harikasını görmek için bile Kastamonu’ya gelinir diyor ve şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi diliyoruz.

Kastamonu Pınarbaşı bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Horma Kanyonu

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR